Унікальності міста Вилкове
Чому ми їдемо відпочивати «за тридев’ять земель»? Тому, що нас тягне пізнання нового, ми прагнемо побачити місця несхожі на місце нашого існування. Якщо вибране нами місце відпочинку має природну, географічну, архітектурну або історичну унікальність то, відпочинок перетворюється на пізнавальну подорож. Відпочинок в місті Вилкове, це не тільки відпочинок для душі і тіла – це пізнавальна подорож в унікальний куточок дельти Дунаю. І, можете повірити, а можете приїхати, побачити і переконатися, що такої кількості унікальностей в одному місці ви не знайдете ніде. Судіть самі:

1. У Вилкове проживає унікальна етноконфесійна спільність російських старообрядців з прізвиськом «липовани», які протягом століть створювали і зберігали свій досить замкнутий духовно-культурний, але економічно відкритий світ. Липовани зуміли зберегти свою ідентичність серед численних етносів Бессарабії і створити унікальну субкультуру в дунайському дельтовому регіоні.

Липовани — місто ВилковеЛиповани — місто Вилкове
Липовани– це російські старообрядці, котрі втекли з Росії в дельту Дунаю в 17 столітті під час церковного никонівського розколу. Ішли прихильники «древлего благочестя» в країни дальні, втікали від нехтування їх віри і прийшли в землі дунайські. У дельті Дунаю вони отримали те, що шукали, – землю праведну, вірніше не отримали, а створили її своїми руками, намостивши з мулу тисячі кубометрів землі. Тут вони зуміли зберегти свою ідентичність в середовищі інших етносів. Тут же, на берегах Дунаю, старовіри отримали своє прізвисько «липовани». Що волоською мовою означало «вони мостять».
Місцеві старожили кажуть, що справжній липован – це той, хто народився на острівній частині дельти Дунаю: «Мій батько справжній липован, він народився на острові, він плавневий липован!»
Релігійна самобутність старообрядців і життєдіяльність в непростих природних умовах сформували цікаву своєрідну субкультуру, притаманну тільки жителям міста Вилкове.

2. Місто Вилкове єдине в Україні місто, побудоване на рукотворних островах. Місто Вилкове, створене липованами, розташоване в гирлі Дунаю, це останнє поселення на берегах цієї прекрасної річки. Липовани самі створили свою землю, власноруч підняв її з болота. Вони вимостили ціле місто!
На дику болотисту територію гирла Дунаю липовани-старообрядці прийшли в сімнадцятому столітті. Щоб вижити в суворих природних умовах, потрібні були колосальна воля, віра в свої сили, і титанічна праця з облагороджування дикої природи. Намічена під житло ділянка розчищалась від очерету, навколо неї вручну вибирався мул, яким мостили (вивищували) ділянку, на місці обраного мулу утворювалися єрики (канали). Таким способом мостили місце і під житло, і під город, при цьому, вимощувати припадало на півтора-два метри вище рівня води. Тільки уявіть собі: щоб вимостити ділянку в шість соток, треба було вибрати і укласти більше однієї тисячі кубів мулу! Таким чином, канальна частина міста Вилкове розмістилася на 72-х рукотворних островах.

Місто ВилковеМісто ВилковеМісто Вилкове
Місто ВилковеЕрік в місті ВилковеПрогулянки по місту Вилкове
3. Місто Вилкове знаходиться в оточенні Дунайського біосферного заповідника. Дунайський біосферний заповідник, загальною площею більше 50 тис. га., рішенням ЮНЕСКО включено до світової мережі біосферних заповідників у складі двостороннього румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю» одного з п’яти транскордонних біосферних резерватів світу. Дунайський біосферний заповідник – місце проживання величезної кількості рідкісних рослин і тварин, занесених до Червоної книги України і так званих міжнародних Червоних списків. Місто Вилкове, з його незвичайною історією, самобутністю і укладом життя, можна також назвати заповідником – заповідником культури, традицій і звичаїв липован.

Пелікани на березі Чорного моряЗахід - річка Дунай місто ВилковеПелікани на березі Чорного моря
4. Місто Вилкове подібно Алясці в Сполучених Штатах Америки і місту Калінінград в Російській Федерації має «відірвану» територію адміністративно підпорядковану Вилківській міській раді – це острів Зміїний. Острів Зміїний знаходиться в Чорному морі, відстань від міста Вилкове до острова 52 кілометри. КУ «Острівне» організовує групові тури на острів Зміїний. Це незабутня подорож на овіяний легендами острів.

Острів Зміїний у Чорному моріОстрів Зміїний у Чорному морі
5. У місті Вилкове встановлено єдиний в світі пам’ятник віруючому старообрядницької віри, або як його називають місцеві жителі – пам’ятник липовану. Пам’ятники створюються, щоб увічнити людей або історичні події. Пам’ятник липовану відображає історичну епоху заселення старообрядців у дельту Дунаю. Цей витвір мистецтва створив заслужений художник України Олександр Петрович Токарєв – автор відомих пам’ятників: «Дружині моряка» на Одеському вокзалі, Утьосова і Уточкіна на вулиці Дерибасівській, легендарному кіногерою Гоцману, козацькому отаману А. Головатому та ін.

Пам'ятник віруючому старообрядницької віри в м. ВилковеПам'ятник віруючому старообрядницької віри в м. Вилкове
6. У місті Вилкове встановлений єдиний пам’ятник в Україні поетові – барду Булату Окуджаві. У 1962 році Булат Окуджава з дружиною Ольгою відвідали місто Вилкове, це була їх весільна подорож. Через двадцять три роки в 1985 році Окуджава, як спогад про безтурботне велике кохання, написав вірш, присвячений дружині Ользі, «Дунайська фантазія», пізніше виклавши слова на пісню «Вилківська фантазія». У 2013 році в Вилкове пройшов Міжнародний фестиваль «Пісня Булата над Дунаєм», в дні фестивалю на центральній вулиці міста було відкрито пам’ятник Булату Окуджаві. Відкриття фестивалю розпочалося презентацією відеокліпу на пісню Окуджави «Вилківська фантазія». Найбажанішим гостем цього заходу була Ольга Володимирівна Окуджава. У дні фестивалю вона проживала в Садибі «Тиха гавань». Їдучи, Ольга Володимирівна сказала: «Дай Бог, щоб у кожної людини була своя «Тиха гавань», хоча б у душі».

Ольга Окуджава - відкриття пам'ятника Булату Окуджаві в місті ВилковеОльга Володимирівна Окуджава - проживала в Садибі «Тиха гавань» м. Вилкове
 

7. У місті Вилкове встановлено єдиний в світі пам’ятник дунайського оселедця. Зображений в скульптурі шлюбний танець дунайки (так місцеві жителі називають дунайський оселедець) – символізує художній образ любові і продовження роду. Дунайський оселедець – це чорноморсько-азовський оселедець, що заходить у весняний період на нерест в річки Дунай, Дніпро, Дністер, Дон і Буг. Але тільки оселедець, який заходить в Дунай (звідси і назва, дунайський), вважається цінною промислової рибою, оскільки у неї найбільший відсоток жирності.

Пам'ятник Дунайської оселедця в місті Вилкове
Іван Олексійович Бунін в 1940 році в своєму творі «У Парижі» описує сцену замовлення в російському ресторані «в одному з темних провулків біля вулиці Пассі»:
«- Закусити що накажете? Є чудний дунайський оселедець, червона ікра недавньої получки, коркунівські огірочки малосольні …
– Що я накажу закусити? – Сказав він, посміхаючись. – Якщо дозволите, тільки оселедця з гарячою картоплею».

Чудний дунайський оселедець з гарячою картоплею в Парижі! Необхідно зауважити, що оселедець пропонується нарівні з червоною ікрою «недавньої получки».

Дунайка, відварена в саламурі
Хочете спробувати чудний дунайський оселедець? У Париж їхати не доведеться, кухар «Тихої гавані» запропонує вам вісімнадцять страв з дунайки, страв незвичайних, з рибної кулінарії вилківських липован. Спробувавши дунайського оселедця, приходить розуміння, – дунайка гідна витворення їй пам’ятника!

8. У місті Вилкове два Народних ансамблі України. Кажуть, що якщо людина талановита, то вона талановита багато в чому. Так і місто Вилкове, його унікальність багатогранна. Невелике містечко в найдальшому куточку країни, з населенням у вісім тисяч чоловік має два Народних ансамблі України! Це: Народний ансамбль України «Молодиця» та Народний ансамбль України «Ретро». І що цікаво, у вас є можливість подивитися їх виступ, заздалегідь сповістивши адміністрацію «Тихої гавані» про своє бажання.

Народний ансамбль України «Ретро»Народний ансамбль України «Молодиця»
9. Місто Вилкове стоїть на одній широті з містом Венеція. У світі існує багато фактів, яким наука не може дати пояснення. Часто подібні факти списують на випадковість. Так і в нашому випадку, Вилкове та Венеція з точністю до хвилини стоять на одній широті, безумовно, на цій же широті побудовано багато інших населених пунктів, але, Вилкове, як і Венеція, це місто на воді, і над рівнем моря вони розташовані однаково – 0 метрів. По венеціанським каналам плавають гондоли, а по вилківським липованські човни. Вилкове і Венеція мають свою ексклюзивну привабливість, а те, що вони стоять на одній широті, пояснимо випадковістю. Унікальною випадковістю!

9 венеціяВилкове - Бєлгородський Канал

Венеція
Вилкове

9-а1 венеція на прогулянціПрогулянка на човні по Білгородському Каналу у м. Вилкове9-б венеція у ресторануВилкове ресторан «Якір»

Прогулянка по Венеції
Прогулянка по Вилкове
У ресторану у Венеції
У ресторану у Вилкове

10. Вилкове – місто королів і президентів. Унікальність міста Вилкове відома далеко за його межами. Подивитися це незвичайне місто приїжджають не лише туристи, а також державні і публічні люди. З давніх часів Вилкове відвідували вінценосні особи європейських держав: королі Румунії та Югославії; Вилкове відвідали два болгарських царя; в XIX столітті турецький хан подарував своєму синові Калим-бею острів Очаківський, вилковчани досі називають його Калимбейке.

Три президента в місті ВилковеПрезидент України В. Ющенко у м. Вилкове
У наш час у Вилковому побували Президенти України Л. Кучма, Президент Румунії Е. Константінеску, Президент Молдови П. Лучинський. Дуже сподобалося місто Вилкове Президенту України В. Ющенко.

115Прем'єр-міністри України Ю. Єхануров і В. Литвин у м. ВилковеНадзвичайний і Повноважний Посол Росії В. Черномирдін у м. Вилкове
Також Вилкове відвідали: Голова Ради Міністрів СРСР А. Косигін, прем’єр -міністри України Ю. Єхануров і В. Литвин, Надзвичайний і Повноважний Посол Росії В. Черномирдін.
Вилкове було улюбленим місцем відпочинку для космонавтів СРСР, відпочивав тут і чемпіон світу з шахів А. Карпов і багато інших публічних людей. Список настільки великий, що всіх і не перелічити.

Голова Ради Міністрів СРСР А. Косигін у м. ВилковеВилкове. Цар Болгарії Сімеон-II в місті ВилковеМихайло Жванецький у місті Вилкове Кілійського р-ну Одеської обл.Космонавт СРСР Шонін і Чемпіон світу з шахів А. Карпов у м. Вилкове

Голова Ради Міністрів СРСР А. Косигін
Цар Болгарії Симеон – II, третій зліва
М. Жванецкий
Космонавт СРСР Шонін і Чемпіон світу з шахів А. Карпов

11. У Вилкове найсмачніша юшка у світі і цей факт науково обґрунтований. «Ось що хочете зі мною робіть, хоч самого пустіть в котел, а найкраща рибацька юшка – у липован в дельті Дунаю. Вони таке варять – душа геть вилітає і ширяє неспокійна, поки котел не скінчиться». (Олександр Левінтов (Монтерей)).

У Вилковому найсмачніша вуха в світі!
Дельта Дунаю – це унікальне природне явище, яке можна назвати раєм для риби. Кормова база для риб тут настільки багата і різноманітна, що робить їх м’ясо унікально корисним і смачним. Недарма води Дунаю називають делікатесним цехом рибної промисловості Європи.

Якісне та різноманітне харчування риби в дельті Дунаю – це і є один з головних секретів неперевершених смакових якостей липованської юшки. Тому справжню липованську юшку можна спробувати тільки в дельті Дунаю і тільки в місті Вилкове, де не тільки виловлюється найсмачніша риба, а й збережені безцінні традиції її приготування. У 2013 році була видана книга «Вилкове. Рибна кухня липован. Історія, традиції, сучасність». Передмову до книги написав письменник, журналіст, телеведучий Борис Бурда. У книзі представлено 64 рецепта липованських рибних страв. Будь-яку з них ви можете скуштувати в Садибі «Тиха гавань», і не тільки скуштувати, а й пройти майстер клас з приготування. Книгу можна купити в книжкових магазинах міст Вилкове, Ізмаїла, Кілії.

Книга «Вилкове. Рибна кухня липованів. Історія, традиції, сучасність»

12. Краєзнавчий музей міста Вилкове. Читач може заперечити, що краєзнавчих музеїв дуже багато, і наявність у місті музею не можна відносити до унікальності. Правильно, але мова йде про експонати музею, про більш ніж 3500 експонатів. Унікальність зібраної колекції вражає уяву. Експонати музею представлені в семи тематичних залах, тут можна побачити і козацький човен у повній бойовій екіпіровці, і, за переказами, рукомийник самого Килим-бея, і багато інших експонатів, що відносять нашу уяву на кілька тисячоліть углиб історії.

Краєзнавчий музей міста ВилковеЕкспонати Вилківського краєзнавчого музею

13. Про Вилкове написано сімнадцять книг! Сімнадцять книг про, здавалося б, провінційному містечку! Одинадцять книг безпосередньо оповідають про це маленькому незвичайному місті, в тому числі в прозі і віршах. Видано три книги, в яких, в доступній формі для великого кола читачів, розповідається про наукові дослідження природи, яка оточує місто. Три книги науково-популярного жанру, окремими главами оповідають про створення Вилкове і людях що його створили. Перша книга про Вилкове датується тисячу вісімсот вісімдесят один роком, остання 2013 року. Для більш детальної інформації про книги перейдіть у розділ – «книги»

Рыбная кухня липован. История, традиции, современностьВилково город 3 церквей, 72 островов и бесконечных каналовРусские Старообрядцы на ДунаеСтарообрачество Бессарабии

Рибна кухня липован. Історія, традиції, сучасність
Вилкове місто 3 церков, 72 островів і нескінченних каналів
Російські Старообрядці на Дунаї
Старообрачество Бессарабії

14. Європейський стиль Садиби «Тиха гавань» У Вилковому надають послуги відпочинку більше десяти затишно оформлених туристичних комплексів. Але тільки на садибі «Тиха гавань» інтер’єр будинку та ландшафтний дизайн виконані в європейському стилі. І це теж унікальність нашого міста. Європейський дизайн визначається в першу чергу технологічністю, якістю і комфортом. Основна відмінність європейського стилю – це затишний великий вільний простір, в якому людина відчуває відкритість з навколишнім світом.

Інтер’єр Садиби «Тиха гавань» оформлений класичним європейським стилем у м’якій колірній гамі. Тут немає контрасту кольорів. Колірне сприйняття радують півтони, що розташовують до спокою і умиротворення.
Ландшафтний дизайн Садиби гармонійно доповнює природну красу навколишньої природи. Сучасний європейський класичний дизайн «Тихої гавані», в поєднанні з незайманою природою дельти Дунаю, створює унікальну атмосферу легкої, повітряної душевної свободи..

Экстерьер Тихой ГаваниМельницаТихая Гавань внутренний дворикПирс вид с швартовной площадки

Екстер’єр Тихої Гавані
Вид з балкона садиби
Внутрішній дворик
Вид з швартового майданчика

Холл усадьбы «Тихая гавань»Кухня усадьбы «Тихая гавань»Камната первый этажСтоловая

Хол садиби
Кухня садиби
Кімната (перший поверх)
Столова

Ми представили унікальності міста Вилкове і те, що один об’єкт має стільки унікальностей, це теж унікально. Дозволимо собі нагадати значення слова «унікальний»: Єдиний у своєму роді, неповторний.